Geiger-Müller sonda SI3BG

Geiger-Müller sonda SI3BG


( Součástky pro pokusy ,ANTIKVARIÁT & BAZAR , Měřiče radioaktivity , Elektronky - lampy )
Ukázat větší obrázekUkázat větší obrázekUkázat větší obrázek

Skladem -8 ks

Cena :
(v EUR : 21 €)
491 ksKoupit


Nezbytná součást každého měřiče radioaktivního záření - tzv. Geiger-Müllerův čítač, neboli GM trubice.

Typ SI3BG - sovětské výroby. Pochází ze starých vojenských zásob, nové nepoužité, 100% stav. Před odesláním každou ještě znovu zkoušíme.

Oproti typům SBM20 nebo STS5 má sice menší citlivost, výhodou jsou ale miniaturní rozměry, které umožňují s touto sondou sestrojit opravdu kapesní přístroj.

Je vhodná i pro měření silnějších dávek zamoření, kde citlivější trubice selhávají (kvůli zahlcení díky tzv. vlastnímu záření).

Aktuálně kvůli situaci ve světě je velký zájem o dozimetry. Amatérští zájemci ale obvykle mají informace pouze z řekněme "sporných" internetových diskusí a nebo z článků, které popisují zařízení vhodná pro měření potravin, atd. Sondy Si-3BG zavrhují právě pro jejich malou citlivost. Jenomže pokud chceme sestrojit dozimetr kvůli případnému nebezpečí jaderného výbuchu (klidně třeba jenom "nevinné" špinavé bomby), tak jsou naopak ideální. Nedetekují totiž přirozené radioaktivní pozadí a nebudou vám tak několikrát do minuty tikat, jako měřiče s citlivými sondami. Radioaktivitu i mírně zvýšenou nad bezpečnou úroveň ale zjistí spolehlivě - takže vás nebudou zbytečně plašit, ale upozorní vás teprve, až to bude opravdu potřeba.

Zapojení je velmi jednoduché, je třeba pouze zdroj vysokého napětí (cca 400V). V nejjednodušším případě stačí pouze vlastní sonda, jeden odpor a piezoelektrický měnič (sluchátko) - dopady jednotlivých částic beta a gamma jsou detekovány praskáním ve sluchátku - podle četnosti impulsů se snadno určí intenzita záření.

Na internetu je velké množství schémat měřičů intenzity, ať už akustických, nebo s ručkovým měřidlem - případně i s LCD displejem. Nabízená sonda je záměnná s většinou ostatních sovětských typů. Popis naší konstrukce najdete třeba tady

Pro info - tyto sondy prodáváme přes deset let, stály dvě stovky. Teď jsme za tři dny rozprodali zhruba dvě stě kusů, všechno co jsme měli. Sehnali jsme porůznu ještě nějaké další, ale byly už dvakrát dražší. Není to tak, že bychom chtěli "rejžovat", ale protože se sem vozily z Ruska, nebo z Ukrajiny, tak prostě další jen tak neseženeme. Pokud s tím nesouhlasíte, počkejte prosím - po válce budou zase určitě levnější, zatím jich je v ruských skladech dostatečné množství a jak to půjde, tak zase nějaké jistě dovezeme...Zkuste popřemýšlet také o následujícím :
Měnič napětí 12V / 400V DC


Krystalové sluchátko


Měnič napětí 3V / 380V DC


Geiger-Müller sonda STS5

Soubory ke stažení :
Katalogový list SI3BG (rusky) (JPG - 0.2 MB)
R A D I O T E C H N A
specializovaný E-Shop

shop@radiotechna.cz
Obch.podmínky

Doprava

Kontakty